Zdecydowana większość ludzi mieszkających w naszym kraju to katolicy.

Większość osób w naszym kraju to katolicy. Niektórzy bardziej praktykujący, inni mniej. Dla bardzo wielu bardzo istotne jest uczestnictwo w mszy świętej. Msza święta odprawiana jest każdego dnia, przez cały rok, wyjątkiem jest Wielki Piątek, kiedy mszy świetej nie ma w kościele na całym świecie. Osoby wierzące głównie biorą udział w mszach świętych w niedziele oraz święta, bowiem jest też grupa ludzi, która systematycznie, codziennie chodzi do kościoła. W kościołach katolickich mszę odprawia ksiądz. Msza jest podzielona na kilka części.

 

Ludzie w kościele modlą się, śpiewają psalmy a także pieśni religijne, słuchają czytań i kazania a ponadto przyjmują Eucharystię. Najważniejsza Msza, która odprawiana jest w niedzielę nazywa się sumą parafialną. W trakcie mszy zbierana jest też tak zwana ofiara na tacę, czyli ofiara wiernych na różne wydatki związane z kościołem. Podczas mszy księdzu pomagają szafarze a ponadto ministranci, czyli chłopcy w różnym wieku, którzy chcą służyć przy ołtarzu. Ołtarz, jest najważniejszym miejscem w kościele katolickim, z którego ksiądz odprawia całe nabożeństwo. Każda msza święta ma swoją formułę, której ma obowiązek się trzymać kapłan odprawiający mszę. Msza kończy się błogosławieństwem, które zostaje udzielone przez księdza wiernym, obecnym w kościele.

 

W niektórych kościołach kilka minut przed mszą mamy możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz wyspowiadać się, ażeby móc w pełni uczestniczyć w nabożeństwie, czyli móc przyjąć komunię świętą, a jest to możliwe jedynie w tym czasie, gdy mamy czyste serca.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *