Wizyty dziecka w dentystycznym gabinecie

Pierwszy raz u dentysty może być bardzo stresująca nie tylko i wyłącznie dla dziecka, ale i dla rodziców. Dlatego, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów wskazane jest dobrze przygotować swojego szkraba.
Kiedy po raz pierwszy zjawić się w gabinecie?
Zawodowcy z USA zalecają pierwszą wizytację zanim dzieciaczek skończy pierwszy rok życia, więc zanim pojawią się pierwsze zęby. Dzięki temu brzdąc będzie od pierwszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu stomatologicznego, będzie to dla niego naturalne miejsce, takie jak restauracja bądź sklep.
W wieku dwóch czy trzech lat, maluch powinien przejść tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w łagodnej i luźnej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się jak umyć zęby. Przez taką przyjemną atmosferę, odwiedziny w gabinecie stomatologicznym będzie mu się dobrze kojarzyła.
Niezwykle znacząca jest również funkcja rodziców. Powinni oni opowiedzieć dzieciaczkowi, jak będzie wyglądała wizyta. Nade wszystko unikajmy kłamstw. Budujmy dookoła wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy także oglądać bajki czy książki, które przyzwyczają dziecko do gabinetu. Wskazane jest również układać przeróżne zabawy. Możemy zrobić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów lub zrobić przegląd zębów lalkom i pluszakom.
Rodzic także może umówić się na kontrolę u dentysty oraz zabrać ze sobą pociechę i na sobie pokazać, jak zachodzi cała wizyta oraz, iż nie wiąże z nią się nic strasznego.
Rodzice nie powinni czekać na moment, gdy pojawi się ból zęba. Wówczas pierwsza wizyta u stomatologa będzie kojarzona z stresem i bólem, taka trauma jest wstanie zostać dziecku na długie lata. Pierwsze spotkanie z dentystycznym fotelem, powinno ograniczyć się do przeglądania zębów. To nic przerażającego, a równocześnie pociecha oswaja się z tym dosyć dziwacznym meblem i samym lekarzem… Leczenie ząbków pozostawimy na kolejne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Kluczowe jest też zachowanie po samej wizycie. Należy dawać nagrodę za odpowiednie zachowanie naszego malucha w czasie wizyty w gabinecie. Nie powinna to być droga zabawka bądź gadżet elektroniczny. Może to po prostu być przytulenie, pochwalenie lub buziak. Warto również spokojnie pogadać z brzdącem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej zauważy możliwe lęki dziecka. Warto także razem zorganizować czas. Pójść na spacer czy do kina. Takie miłe chwile umożliwią odstresowanie się zarówno maluchowi, jak i rodzicom.
Jakim sposobem jeszcze pomóc maluchowi? Należałoby wziąć ze sobą przedmioty, jakie pomogą nam rozwiać niepokój. Może to być np. najbardziej lubiana przytulanka czy inna błahostka. Za pomocą tego dentystyczny gabinet zostanie chociaż troszkę oswojony. Maluch będzie miał obok siebie coś co zna oraz lubi.

Krótko mówiąc wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym w ogóle nie muszą kojarzyć się z płaczem oraz niepokojem. Niezwykle znaczące jest przygotowanie dziecka w właściwy sposób. Sporą funkcję w tym procesie odgrywają rodzice, którzy są wielkim wsparciem dla pociechy, która często obawia się doświadczeń, które są nowe.

Czytaj dalej: implanty Gliwice

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *