Wędkarstwo to hobby, które opiera się na połowie rybek na odpowiedni typ wędki.

Łowienie jest hobby dużej ilości ludzi. Ten wyjątkowy sport to dla mnóstwa osób metoda na spokój, odprężenie, konkurencję jak również możność bycia bliżej z przyrodą. Jakie da się wyodrębnić typy wędkowania? Czymże się między sobą odróżniają? Jakie każde z nich ma cechy wyjątkowe?
Wędkarstwo to zajęcie, które opiera się na połowie ryb na adekwatny typ wędki. Pośród typów łowienia można wyróżnić sporty, jakie wyróżniają się między sobą metodą połowu, typem przynęty, jak również stanowiskiem łowu. Sport ten da się podzielić na:
– łowienie morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– spinningowe wędkarstwo,
– spławikowo – gruntowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Każda z tychże metod posiada charakterystyczne dla siebie cechy i części.
Morskie wędkarstwo to jest cieszący się popularnością typ łowienia, w trakcie którego rybki poławiane są na wędkę ze statku, płynącego na otwarte morze. Dyscyplina ta jest w stanie być też uprawiana z brzegu lub brzegu portu. Aczkolwiek najczęściej wykonywana jest ona techniką tak zwaną – kutrową… wędkarstwo sumowe wyróżnia się nieco sposobów i strategii łowienia. Niesłychanie sławną jest trolling – przy połowie ze statku, jak i również metoda gruntowo – spławikowa – wędkowanie z plaży lub brzegu. Specyficzną metodą stosowaną wyłącznie w wędkarstwie morskim jest łowienie na pilker pionowo, jaka opiera się na użyciu sztucznej, ciężkiej przynęty wyposażonej w hak.
Sumowe łowenie – jest to niezwykle modna i młoda sfera połowu, dotycząca łapania sumów. Praca ta wymaga poznania paru tajników połowu, a także użycia zawodowych urządzeń wędkarskich. Najbardziej znaną techniką łowienia suma jest łowienie na żywca. Charakteryzuje się ona działaniem za pomocą zestawu spławikowego. Wabikiem do tegoż rodzaju łowienia jest żywa, niewielka rybka, którą zwykle jest karaś, leszcz, kiełb, ukleja, itp.
Porządne połowy uzależnione są także od pory wykonywania. Odpowiednia pora zagwarantuje większą pomyślność. Pora dnia ma również spore znaczenie. Sumy ruszają się w nocy, więc to nocna pora będzie najkorzystniejszym czasem dla wędkarzy.

Łowienie spinningowe – to sławna metoda połowu sportowego i amatorskiego. Do łowienia korzysta się z sztucznej zanęty, kołowrotka i wędki. Metoda ta polega na naprzemiennym zarzucaniu wabika zahaczonego na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Wędkarz może także podczas połowów poruszać wędką w sposób taki, by przynęta wyglądała na żywą, słabą, chorą rybę. Metoda spinningowa służy głównie do łowienia drapieżników takich jak: okoń, sum, sandacz, szczupak, i tym podobne. Do połowu techniką spinningową potrzebny jest zawodowy sprzęt, w jakim jest: wędka – zrobiona z niedługiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o wielkości zależnej od rodzaju chwytanych ryb i przynęty, plecionek – typ linki utworzony z mnóstwa włókien, twistery – przynęta – gumy, woblery, obrotówki, błystki, rippery.

Post Author: admin