Sztuka kamieniarska stanowi istotny typ sztuki użytkowej.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, albowiem wszelkiego rodzaju rzeczy , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle porządne i mogą przeżyć nie tylko i wyłącznie swojego twórcę, lecz także całą epokę, jak również kulturę czy też cywilizację. Kamień to zresztą nie tylko imponujący materiał artystyczny. Był on całkiem prawdopodobne, że pierwszym narzędziem, które stworzył człowiek – krzemień oraz przygotowane z niego wszelakie przedmioty codziennego użytku są odnajdywane na wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał stosowany w budownictwie ma wiele atutów. Przez bardzo długi czas razem z cegłą był głównym budulcem murowanych konstrukcji, dobrze chroniąc przed zmianami temperatur. Wyparty później poprzez betonowe konstrukcje dzisiaj służy bez przerwy jako materiał budowlany ogrodzeń a także materiał zdobniczy. Mimo postępujących przemian w działce budowlanej i dominacji materiałów sztucznych, działalności związane z kamieniarstwem cały czas nie cierpią na brak zamówień. Rzeczy z kamienia są mimo wszystko wciąż chętnie wykorzystywane a także cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wchodzą w skład wielu zleceń, rozpoczynając od elementów wykończenia domu, poprzez elementy w ogrodzie aż po produkowanie pomników na grób. Bardzo często można się spotkać z tym, iż koncepcja lokalu ma w sobie montaż elementów wykonanych z kamienia. Mówimy tu zwłaszcza o podłodze, ale to mogą być także wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Kamieniarze dokonują wtedy pomiarów oraz finalizują pracę. Bardzo często dany element jest wykonywany w pracowni, natomiast występują także takie sytuacje, kiedy ze względu choćby na skomplikowaną drogę transportu realizuje się pracę na miejscu. Kolejnym składnikiem kamieniarskiego rzemiosła jest robienie wszelkiego typu ozdób oraz przedmiotów mających walory estetyczne. To wymaga, inaczej niż w produkcji budowlanej, dużych zdolności a także doświadczenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi bardzo ważny typ sztuki użytkowej, jaką można podziwiać w ogrodach i wnętrzach. Pomniki na cmentarz wykonywane są poprzez zakłady kamieniarskie na szeroką skalę oraz przy użyciu w większości kilku, w małym stopniu różniących się, podstawowych szablonów.

 

Ten typ funkcjonowania jest chyba częściej przez nas spotykany a także stanowi największy odsetek wszelkich zleceń, , które biorą rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na takie usługi na pewno będzie z każdym rokiem coraz większe, ze względu na demograficzne trendy oraz rosnącą cały czas liczbę zgonów. Dodatkowo nawet w sytuacji zyskującego na popularności zwyczaju kremacji, wciąż jest związane z tym duże zapotrzebowanie na kamienne urny oraz tablice nagrobne. Jest dużo materiałów, z jakich mamy możliwość wykonać klasyczny pomnik cmentarny. Jeszcze jakiś czas temu temu najpopularniejsze były na pewno nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia oraz cementu. Na dzień obecny najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy stałym zainteresowaniem. Jest tańszy niż marmur a także o wiele łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Czytaj dalej: usługi kamieniarskie Mława

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *