Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż.

Pszenica jest jednym z najbardziej znanych zbóż i jedynie na terenie Europy jej uprawa wynosi 47%. Pszenica potrzebuje wysokiej jakości gleby. Ogromne posiada także wybór właściwego przedplonu, a zatem rośliny, która obrasta pole przed posadzeniem na nim tzw rośliny następczej. W sytuacji pszenicy najlepiej sprawdzają się te z rodziny oleistych a także strączkowych. Materiał siewny należy wcześniej dobrze przygotować, m.in. zabezpieczyć przed ewentualną łamliwością źdźbła w przyszłości.

W jaki sposób siać nasiona? Pierwsza zasada opowiada, aby plony nie były w przyszłości za gęsto porozmieszczane. Nasiona zbóż znajdujące się w ziemi zbyt blisko siebie “walczą” o dostateczną ilość wody oraz pozostałe składniki odżywcze (co jest uniemożliwione np. w warunkach suszy). Ponadto ciasne rozłożenie wyrobu siewnego przyczynia się do powstania rozmaitych chorób a dodatkowo znacząco ogranicza równomierne dojście światła do zbóż. Jeżeli termin wysiewu z pewnych względów się trochę opóźnił, ilość nasion trzeba nieznacznie zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli wskazuje standard wysiewu w standardowym terminie). Siew pszenicy z reguły powinien odbywać się na głębokość od 2 do 4 cm. Odległość między rzędami powinna natomiast wynosić 8-15 cm.

Pszenica jest rośliną niezwykle wymagającą i choć uprawa tego gatunki nie zalicza się do najtrudniejszych, to w ostatnich latach ma na nią wpływ sporo czynników, a głównie: gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych i ogromne skoki temperatur, których kilkanaście lat temu nie doświadczaliśmy w aż tak ogromnym stopniu

Zobacz również: jak uprawiać pszenicę jarą

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *