Pallad niemal nie pojawia się w czystej postaci.

W ostatnich latach popularność palladu cały czas wzrasta. Ten wyjątkowo rzadko spotykany metal jest stosowany bardzo często jako materiał do jubilerskich wyrobów, lecz również jako metal inwestycyjny. Możemy powiedzieć, iż pallad jest krewnym platyny i złota. Na rynku światowym koszt tego kruszcu bez przerwy wzrasta, a w ciągu dwóch lat cena palladu wzrósł podwójnie. Co sprawia, iż jest tak popularny natomiast jego wartość, jest dużo wyższa od złota?

 

Pallad jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 46. Na tablicy pierwiastków chemicznych położony jest między rodem a srebrem, co daje mu miejsce wśród platynowców. Ta grupa pierwiastków wyróżnia się wysoką odpornością na aktywność szeregu substancji. Platynowce biorą też udział w reakcji katalizy bardzo wielu reakcji. Chociaż pallad jest najczęściej spotykanym przedstawicielem platynowców na naszej planecie to i tak jest o wiele rzadszy od złota czy srebra. Cena palladu jest tak duża nie tylko i wyłącznie ze względu na jego rzadkość występowania. Kolejnym ważnym elementem jest fakt, że pierwiastek ten prawie że nie pojawia się w czystej postaci.

 

Przeważnie, aby go pozyskać, powinno się poddać procesowi rafinacji inne pierwiastki. Takie oczyszczanie znacznie podwyższa wartość wydobycia. Liderami w wydobyciu palladu na świecie są dziś Południowa Afryka, Kanada, Rosja a także Stany Zjednoczone. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest używany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, posiada zdolność pozbywania się żółtego odcienia. Pallad stosuje się także w produkcji mechanizmów do zegarków, luster w przyrządach naukowych.

 

Pallda jest również używany w stomatologii. Pallad używany jest również do produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych potrzebnych do produkcji komórek oraz laptopów. Wielu doświadczonych kierowców kojarzy pallad jako metal , który znajduje się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się profesjonalnie nazywają, stanowią ważny element układu wydechowego wszystkich samochodów hybrydowych a także spalinowych. To właśnie dzięki katalizatorom związki chemiczne takie jak tlenek węgla czy dwutlenek azotu są zamieniane w o wiele mniej szkodliwy dwutlenek węgla, parę wodną czy azot. Ostatnimi czasy na przemysł motoryzacyjny nakładane są wyjątkowo restrykcyjne standardy emisji spalin. Większość pojazdów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą one być wyposażone w katalizatory. Biorąc pod uwagę ilość produkowanych samochodów oraz ograniczoną podaż tego żadkiego kruszcu łatwo wytłumaczyć skąd bierze się wysoki kurs palladu na światowych giełdach. Myśląc skąd tak duża cena palladu, przychodzi na myśl całkiem prosta odpowiedź: wpływ na ekologię a do tego jego niesamowite cechy.

 

Pallad jako jeden z najmłodszych metali z grupy metali szlachetnych charakteryzuje się wysokim połyskiem, większą twardością a także wytrzymałością oraz mniejszą masą niż platyna. Dlatego że nie wchodzi w reakcję z tlenem i wodą jest całkiem odporny na korozję. W następnych latach kurs palladu bez wątpienia pójdzie w górę.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *