Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy.

Msza dla wielu wierzących katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są też różne typy takowych mszy. Oprócz nabożeństwa, które odprawiane są w niedzielę, wyróżnia się jeszcze inne istotne msze w trakcie roku. Najważniejsze święta, w których jako katolik powinno się brać udział to głównie Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Sylwester oraz Pierwszy dzień roku to także czas, gdy ludzie wierzący idą na mszę świętą w kościele. Katolicy gromadzą się wtedy w swoich własnych kościołach na mszy, by podziękować Panu Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie podstawowe części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, że jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od nas, bo według chrześcijańskiej wiary także jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji, o ile jest jakaś specjalna uroczystość. Kolejno kapłan wykonuje znak krzyża zaś wierni zgromadzeni w świątyni powtarzają ten znak razem z księdzem. Podobnie msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, iż jesteśmy grzesznikami. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Kolejno ksiądz dociera do głównej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Należy także dodać, iż 2 czytania nie zawsze są czytane. Na mszy świętej w tygodniu bardzo często kapłan czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie na każdej mszy jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to zmieniają się końcówki danego psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Natomiast w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się również w trakcie mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza też napisane przez siebie kazanie. Następuje ono zaraz po odczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień kazanie jest inne.

 

Kluczowym punktem każdej mszy świętej jest także komunia święta. Wówczas wszyscy katolicy gromadzą się zazwyczaj przy ołtarzu, ponieważ tam ksiądz rozdaje opłatek. Rozdaje on komunię prosto z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, iż wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży w zależności od ilości osób, podchodzi oraz rozdają tam komunię. W wierze chrześcijańskiej na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całymi rodzinami. Nawet malutkie dzieci są przynoszone do kościoła, żeby od małego poznawały swoją kulturę a także wiarę. Znakomita większość takich dzieci przygotowywana jest do przyjęcia Chrztu Świętego, który jest ważny dla katolików.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *