Budowa maszyn oraz urządzeń

Usługi toczenia i frezowania muszą być zgodne z ogólnie obowiązującymi przepisami oraz normami, w tym zasadami bezpieczeństwa a także higieny pracy. Zgodność z normami, tyczy się zarówno sprzętów, takich jak pilarki taśmowe, pilarki tarczowe, różnego typu strugarki, lecz także większych urządzeń jak np. tych służących do podnoszenia ludzi, i gdzie występuje niebezpieczeństwo upadku z wysokości ponad 3 m. Jednak poza zgodnością i bezpieczeństwem wyrobów ważna jest też ich jakość.

Części wykonane ze stali nierdzewnej, charakteryzują się wysoką wytrzymałością na awarie mechaniczne a także jak ich nazwa wskazuje nie mogą być zniszczone przez korozję. Obróbkę takiej stali możemy wykonać między innymi z pomocą tokarki lub frezarki. Usługi frezowania i toczenia mają na celu nadanie przedmiotowi pożądanego kształtu oraz rozmiaru, i wygładzenia. Czym te dwie techniki odróżniają się pomiędzy sobą? Toczenie odbywa się, przez ruch urządzenia tokarskiego równolegle albo prostopadle do płaszczyzny obracającego się lub nieruchomego obiektu poddawanego procesowi obrabiania. Ten proces, służy przede wszystkim do otrzymania przedmiotu mającego kształt walcowaty lub kulisty.

Natomiast frezowanie, to obróbka przedmiotów która odbywa się poprzez skrawanie urządzeniem o nazwie frez, lub w wypadku metody CNC frez sterowany numerycznie, gwarantujący dużą precyzję pracy. Sama obróbka odbywa się tak, że urządzenie wykonuje ruch obrotowy, a aktualnie obrabiany materiał – np. stal nierdzewna, lecz też drewno czy tworzywa sztuczne – ruch posuwowy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *